Dijital Baskı Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Dijital baskı dünyası çok güzel olmasına rağmen provaları, renk yönetimi, baskı öncesi kontrolleri ve baskı materyali seçimine kadar bir o kadar da karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu kadar zorluğa rağmen gönderilen baskı dosyalarının doğru bir şekilde ürüne dönüşmesini görmek de oldukça iyi bir histir. Fakat ofset baskı ile dijital baskı arasında hangi metodun seçileceği ince bir nokta olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda tasarım ve dijital baskı sırasında bilmeniz gerekenleri bir araya getireceğiz.

1. Dijital Baskı Nedir?  Bu terim baskı işlemini bilgisayar ile birleştiren, baskı teknolojisinde sıklıkla kullanılan bir uygulamadır. Dijital baskı sektöründe bir çok çeşit olmak ile birlikte, Tükiye de en çok solvent baskı, su bazlı mürekkep baskılar ve son zamanda Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlayan UV Baskı başlıca çeşitler olarak ön plana çıkmaktadır. Konica Minolta teknoloji anlamında HP ile birlikte sektöre liderlik etmektedir.

2. Baskı Materyali. Bir çok dijital baskı makinesinde dijital olarak sertifikalandırılmış baskı materyalleri kullanılmaktadır. Bu baskı materyal profilleri dijital baskı makinelerinde tanımlı olduğundan dolayı, renk yönetim sistemini oldukça kolaylaştırmaktadır.

3. Baskı kalitesi. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte dijital baskı makineleride ofset baskı kalitesine yaklaşmaya başlamıştır. Bu teknolojiyi takip eden firmalar daima daha kaliteli bir üretim gerçekleştirmekle birlikte, müşteri memnuniyetini de üst düzey bir kalitede tutmayı başarmaktadırlar. Aşağıdaki resimde Boran Reklam üretim parkurunda üretilen dijital baskı kalitesini inceleyebilir ve en ince detaylara kadar baskı kalitesinin farkına varabilirsiniz.

En ince detaylara kadar yüksek çözünürlükte dijital baskı çözümleri.

 

4. Hız. Dijital Baskı ofset baskıya göre oldukça kolay bir baskı yöntemidir. Herhangi bir baskı kalıbına ihtiyaç duyamadan hızlı teslimat olanağı sağlar. 

5. Uygun Maliyet. Kurulum maliyeti, minimum baskı adedi ve kalıp maliyeti içermez. Bazı dijital baskı makineleri baskı sonrası kesim ve ciltleme gibi özellikleri ile iş dönüş süresini azaltmaktadır.

6.Kısa Vadeli. Küçük ve orta ölçekli işler için oldukça ideal bir baskı çeşididir.

7. Kişisellik. Farklı baskı görselleri ile her şubenize kişiye özel baskı imkanı tanımaktadır. Bir çok reklam da özel kampanyalar için bu sistem bayilere özel olarak kullanılmaktadır.

8. Etki. Yüksek kaliteli dijital baskı makineleri bir çok farklı özelliğe sahiptir. Beyaz mürekkep, özel Pantone renk yönetimi, Ultra Viole ışık sistemi, temiz vernik ve parlaklık efekti gibi bir çok özellik bulunmaktadır.

 

McDonalds yaya geçidi reklamı

9. Çevresel. Dijital baskının ön baskı, kalıp çıkarma, fotoğraf kimyasalları gibi faktörlere ihtiyacı olmaması daha az atık anlamına gelmektedir. Su bazlı mürekkepler çok fazla su içermektedir, bu da dünya genelinde büyük bir su kaybı anlamına gelmektedir. Susuz mürekkep teknolojileri sayesinde artık tonlarca litre su her yıl korunmaktadır.

10. Son Dakika İşleri. Bu konuda dijital baskıya sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Son dakika değişiklikleri ve yüksek üretim hızı sayesinde son dakikaya kadar bütün değişiklikler bilgisayar grafik programları aracılığı ile değiştirilebilir.

Dijital baskının avantajları yanı sıra ofset baskınında bir çok avantajı vardır. Ancak kaliteli ürünler elde edebilmek için doğru uygulamada doğru methodu kullandığınızdan emin olmanız gerekmektedir.